Centrum Kultury Gminy Dębowiec

Aktualności

a A A+
(2020-02-18 10:02:33)

79. rocznica Pierwszego Zrzutu Cichociemnych


79 lat temu, w nocy z 15 na 16 lutego 1941 roku z bazy w Newmarket wystartował w blisko 12 godzinny lot samolot Armstrong Whitworth Whitley z trzema skoczkami na pokładzie. Cichociemnymi: rtm. Józefem ŻBIKIEM Zabielskim, mjr. Stanisławem KOSTKĄ Krzymowskim oraz kurierem MSZ bomb. Czesławem WŁODKIEM Raczkowskim. Punktem docelowym była Kobyla Wieś koło Włoszczowy, jednak w następstwie trudnego charakteru operacji dokonano tzw. dzikiego zrzutu na terenie Dębowca. Zrzut nosił kryptonim "Adolphus".

W tym roku, 14 lutego obchodziliśmy kolejną rocznicę „Pierwszego Zrzutu Cichociemnych w Dębowcu”, połączoną z uroczystymi obchodami Dnia Patronów Szkoły, która nosi imię Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej.

Piątkowe obchody rozpoczęły się od prelekcji Sławomira Snopka – historyka, regionalisty z Wąwolnicy - miejsca w którym urodził się jeden z naszych Cichociemnych - Stanisław Kostka Krzymowski. W spotkaniu, które miało miejsce w Szkole Podstawowej udział wzięli uczniowie oraz zaproszeni goście. Sławomir Snopek pokazał uczestnikom prelekcji zdjęcia z wizyty w Brindisi z uroczystości odsłonięcia pomnika Cichociemnych i Lotników - 24 listopada 2016 roku.

Druga część uroczystości miała miejsce w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Dębowcu. Po odśpiewaniu hymnu oraz przywitaniu zaproszonych gości, głos zabrał Wójt Gminy Tomasz Branny. Nie zabrakło również części artystycznej przygotowanej przez uczniów. O oprawę muzyczną zadbał chór szkolny pod batutą Tadeusza Kraszewskiego. Niestety ze względów zdrowotnych nie mógł wziąć udziału w obchodach mjr Aleksander Tarnawski. Ostatni żyjący Cichociemny. Pan Aleksander pozdrowił jednak wszystkich uczestników tego wydarzenia w specjalnie nagranym filmie. 

Punktem kulminacyjnym była uroczystość przy pomniku w Centrum Dębowca, gdzie zostały złożone kwiaty i wieńce. Wartę honorową pełnili żołnierze z cieszyńskiego batalionu 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Cieszynie. 

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w rocznicowe obchody, szczególnie nauczycielom i uczniom Szkoły Podstawowej, delegacjom oraz pocztom sztandarowym.

 

Relacja fotograficzna oraz filmowa dostępna pod linkiem: Cichociemni

oraz na portalu ox.pl