Centrum Kultury Gminy Dębowiec

Aktualności

a A A+
(2011-09-05 13:09:00)

PRZYGODA Z BIBLIOTEKĄ



Kiedyś były inne czasy i całkiem inne możliwości. Dawniej książki odgrywały wielką rolę w życiu młodzieży. Literatura była inaczej odbierana niż w dobie dzisiejszych komputerów i Internetu.

Wiek XIX w Polsce to czas żarliwej wiary w moc słowa pisanego, w jego władze nad ludźmi, w społeczne posłannictwo pisarza. Magicznej sile słowa towarzyszyło jednak przekonanie, że niewłaściwie użyte słowo może przynieść znaczne szkody. Z materiałów pamiętnikarskich, wspomnień czy autobiografii wynika, iż podobnie było z pozycją książki w obyczajowości domowej: bywała chowana w szafie ”pod kluczem”, wydawana dzieciom na krótko albo np. tylko w niedzielę w nagrodę za dobre sprawowanie.

Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że ze względu na cenę nie każdy mógł sobie na nią pozwolić. Wraz z procesami rozwoju cywilizacyjnego i społecznego książka stawała się coraz bardziej powszechna. Obecnie istnieją olbrzymie firmy wydawnicze i księgarskie, ogromne ilości punktów sprzedaży i form handlu książką oraz spora liczba bibliotek. Wszystkie te instytucje na swój sposób starają się przyciągnąć uwagę potencjalnych czytelników.

I chociaż w czasach najintensywniejszego rozwoju kultury mówi się o kryzysie ksiązki, występuje niepokój o przyszłą jej pozycję w świecie zdominowanym przez inne media upowszechniające myśli człowieka, to pozostaje ona nadal podstawową pomocą w realizacji programu szkolnego. To rodzice i szkoła, jako pierwsi, organizują dziecku kontakt z książka, a rolą biblioteki jest , aby obcowanie z nią, było niekończącą się przygodą, a nie przykrym obowiązkiem. Przygodą, która rozwija wyobraźnię i pozwala na chwilę oderwać się od rzeczywistości.

Wiele ku temu możliwości , w minionym roku szkolnym mieli młodzi czytelnicy Biblioteki Szkolno-Środowiskowej w Ogrodzonej, którzy licznie uczestniczyli w proponowanych i organizowanych imprezach i konkursach. Październik, obchodzony jako Miesiąc Bibliotek Szkolnych rozpoczął się kiermaszem używanych i nowych książek oraz wystawą przedmiotów pozostawianych w książkach przez czytelników. Uczniowie zaangażowali się w przygotowanie spektaklu pt. ,,Alicja w krainie czarów” i wystawy pluszowych misiów. Młodsze dzieci wzięły udział w spotkaniu z Misiem-bohaterem książkowym a starsze w Quizie z edukacji czytelniczej i medialnej. Tradycyjnie odbył się również konkurs plastyczny i literacki pt. ,,Mój ulubiony bohater bajkowy”. Grudzień był czasem , kiedy młodzi czytelnicy uczestniczyli w warsztatach plastycznych, po których wzięli udział w konkursie na wykonanie kartki i ozdoby świątecznej. Na zakończenie prace przyozdobiły bibliotekę i sprawiły, że wyglądała ona naprawdę świątecznie.

Praca uczniów i zajęcia trwają w bibliotece przez cały rok i kiedy zbliża się koniec pierwszego semestru, już dawno trzeba myśleć nad przygotowaniami do uroczystego pasowania pierwszaków na czytelników biblioteki. Pierwszoklasiści, kiedy już poznają wszystkie literki -niejako w formie nagrody -biorą udział w uroczystości, jaką jest pasowanie na czytelnika Uroczysty charakter imprezy ma na celu podkreślenie majestatu książki, jej ogromnej roli w naszym życiu. W tym roku w organizację tej ważnej imprezy zaangażowali się uczniowie z klas starszych. Tegoroczna uroczystość nosiła nazwę ”W krainie bajek i baśni”. Pierwszoklasiści mieli okazję obejrzeć przygotowane dla nich przedstawienie teatralne poruszające ważne i te mniej istotne zagadnienia związane z biblioteką i książką. Po zakończeniu przedstawienia i zagadkach, dzieci złożyły przysięgę, podpisały się na kartach czytelników, otrzymały drobny podarunek i tym samym stały się pełnoprawnymi czytelnikami naszej biblioteki. Kwiecień i maj to dwa miesiące, podczas których 16 uczniów z klas 1-6 , pod okiem bibliotekarza, wykonywało prace plastyczne o bardzo dużym formacie. Trzy z nich wzięły udział w 8 Powiatowym konkursie bibliotecznym, pt, ,Czytanie to moja pasja”. Rozstrzygnięcie konkursu i uroczyste rozdanie nagród miało miejsce w Cieszynie podczas obchodów kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom. Wyróżnienie w tym konkursie otrzymały uczennice klasy 3 Karolina Banot i Patrycja Grzybek za pracę na podstawie książki ,,Pan Pooper i jego pingwiny”. Uczniowie z Ogrodzonej mieli okazję uczestniczyć w wydarzeniach na cieszyńskim rynku, tańczyć i bawić się z innymi uczestnikami kampanii. Oczywiście , jak co roku nasza biblioteka wzięła udział w szkolnych obchodach akcji CPCD. Z tej okazji przygotowano wystawkę książek Juliana Tuwima, 27 uczniów przygotowało prace plastyczne nt.:.,, Wielcy Polacy: Julian Tuwim”. Odbyły się również dwa spotkania podczas których dzieci młodsze zaprezentowały wiersz J. Tuwima pt. ,,Rzepka” a starsi czytelnicy opowiadali o swojej ulubionej książce. Przez cały rok w bibliotece pomagało 12 asystentek bibliotecznych, wśród których na szczególne wyróżnienie zasłużyły i nagrody specjalne otrzymały: Patrycja Raszewska, Paulina Wyleżuch, Ewelina Broda, Kinga Korona, Marta Żwak

Wśród wyróżniających się czytelników, dla których ksiązka jest pasją i pokarmem dla duszy, znaleźli się: Martyna Kurek z klasy 1, Angelika Macura z klasy 2, Patrycja Raszewska z klasy 4 oraz Krystian Raszewski z klasy 6.

Działania biblioteczne zakończyły się podsumowaniem całorocznej akcji odzyskiwania surowców wtórnych oraz wyjazdem na wycieczkę do Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku oraz na Szyndzielnię. Podczas tegorocznej akcji, w której uczestniczyło 64 uczniów, zebrano ponad 12 ton makulatury, pół tony puszek oraz 78 kg nakrętek. Najaktywniejsi uczniowie otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Wójta Gminy Dębowiec.

I tak minął kolejny rok z Biblioteką Szkolno-Środowiskową, która co roku stawia sobie nowe cele i wyzwania oraz dba o to ,aby właśnie tam uczniowie rozwijali swoje zainteresowania czytelnicze i życiowe pasje.


Izabela Herzyk- bibliotekarz