Centrum Kultury Gminy Dębowiec

Aktualności

a A A+
(2011-10-17 10:10:57)

Biesiada z Janem Chmielem


       W sobotę  15. 10.2011 odbyła się w Łącze prawdziwa biesiada. Zgromadzeni goście  mogli pośpiewać z Janem Chmielem znane ludowe przyśpiewki,  jak               i posłuchać jego pięknej poezji. Nasza gwara jest wielką inspiracją dla Jana Chmiela a  im bardziej swojsko, tym bliższa staje się poezja naszemu sercu, tym bliżej jesteśmy własnych korzeni. Pięknie wybrzmiał na zakończenie, utrzymany                 w jesiennej aurze wiersz „ Łodlatujóm dziwoki gynsi” . Wiersz kończy się wersami, które najlepiej oddają sentymentalny charakter liryki poety:

„ Choć wiym to, że życio niewiele zostało,

Że tak gibko przeleci jako ty gónseczki,

Moji serce się bydzie jednak radowało,

Bo zostanóm wóm po mie wierszyki, piosneczki…

I pewnie, roztomili, mi nie łuwierzicie,

Że jo się w życiu nejbardżyj rozkoszowoł,

W poezji gwary naszej, śpiywaniu, muzyce,

A ponad wszystko Cieszyńskóm Ziymiech łumiłowoł.

        Nie ma w tym zatem nic zaskakującego , że to właśnie Pan Jan Chmiel, autor licznych tomików poezji  został w 2002r. wyróżniony przez Ministra Kultury, jako zasłużony działacz w kategorii twórczości a w 2011r. naszemu ludowemu poecie wręczono nagrodę im. Ks. Leopolda Szersznika, którą przyznaje Zarząd Powiatu Cieszyńskiego. Biesiadnicy docenili piękno regionalnej poezji nagradzając słowa Pana Jana gromkimi oklaskami.

      W ramach biesiady przedstawiliśmy  również wyniki konkursu plastycznego, ogłoszonego przez GOKSiT. Tematem konkursu w ramach współpracy z Lokalną Grupa Rybacką „ Żabi Kraj” był :  „ Mój podwodny świat”.  Do konkursu zgłosiło się aż 39 osób. GOKSiT zorganizował wystawę prac dzieci.

W kategorii dziewczynek przyznano nagrody dla następujących uczestniczek:

Wiktoria Kojma i Paulina Zawada – I miejsce

Weronika Kawulok – II miejsce

Karolina Banot – III miejsce

W kategorii chłopców zwyciężyli:

Karol Moskała – I miejsce

Jakub Lipiński – II miejsce

Patryk Oleksy – III miejsce

Zwycięzcom gratulujemy a wszystkim uczestnikom dziękujemy za przesłanie pięknych prac i wzięcie udziału w konkursie. Wszystkie dzieci otrzymały od Ośrodka i LGR nagrody, co mamy nadzieję zmotywuje młodych artystów z naszej gminy do kolejnych malarskich działań. Na koniec biesiady nie mogło zabraknąć chleba             z piekarszczoka, smalcu, syra, kołoczy i rzecz jasna kawy zbożowej co dodatkowo umiliło ten piękny jesienny wieczór.

Estera Brudny