Centrum Kultury Gminy Dębowiec

Aktualności

a A A+
(2012-03-13 13:03:37)

Kresy Wschodnie - przełamując stereotypy


        W poniedziałkowy wieczór po raz kolejny „wyruszyliśmy” na wycieczkę rowerową z panem Zbigniewem Pawlikiem. Tym razem myślami i wyobraźnią przenieśliśmy się na Białoruś, która w głównej mierze postrzegana jest przez pryzmat stereotypów. Choć nie wiele jeszcze wiemy o tym państwie to tak naprawdę nosi on znamiona historii naszego kraju, które przejawiają się pod takimi osobami jak: Poniatowski, Radziwiłł, Rejtan, Niemcewicz, Traugutt, Mickiewicz, Rodziewiczówna, Orzeszkowa czy Niemen. Wyprawa rowerowa miała miejsce
w sierpniu 2010 roku i przebiegała przez obwody: brzeski, grodzieński i miński. Uczestnicy wycieczki doświadczyli gościnności tamtejszej ludności. Wbrew naszym wyobrażeniom  jest to kraj czysty i zadbany, w którym czas pływnie swoim rytmem i tylko duże miasta są wyznacznikiem postępu cywilizacyjnego. Po raz kolejny nasz gość zaszczepił w nas pasje podróżowania po krainach i bezdrożach dotąd w pełni nie odkrytych. Dziękujemy panu Zbigniewowi, że ponownie zaszczycił nas swoją obecnością.

          Szczegółowa relacja z wyprawy rowerowej znajduje się na stronie Turystycznego Klubu Kolarskiego PTTK www.ondraszek.prv.pl (dział „Kronika” rok 2010)