Centrum Kultury Gminy Dębowiec

Aktualności

a A A+
(2014-11-18 10:11:44)

Obchody Dnia Seniora


W kalendarzu znajdują się co najmniej 3 daty, które mogą stanowić okazję do celebrowania i obchodów dojrzałego i starszego wieku.  1 października obchodzimy ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, 15 czerwca zaś Światowy Dzień Praw Osób Starszych, a 14 listopada przypada Światowy Dzień Seniora. 

 

W sobotę 8 listopada najstarsi mieszkańcy naszej gminy zebrali się w Gminnym Ośrodku Kultury by właśnie tego dnia celebrować obchody Dnia Seniora. Spotkania te maja wieloletnia tradycję w naszej gminie, odbywają się od 1976 roku. Są wspaniałą okazją by osoby starsze mogły wyjść z domu, spotkać się ze swymi przyjaciółmi, porozmawiać w życzliwej atmosferze przy kawie i herbacie.

Zebranych przywitała dyrektor ośrodka Pani Karina Bogusz, życząc seniorom by kolejnym latom i dniom towarzyszyło zdrowie, szacunek bliskich oraz zasłużona i czuła opieka. Życzenia naszym drogim seniorom złożył także Wójt Gminy Dębowiec – Tomasz Branny, który skierował do zebranych ciepłe słowa, docenił on pracę zebranych na rzecz rodzin i społeczności lokalnej oraz ich zaangażowanie w życie społeczne. Serdeczne słowa do seniorów skierował również Przewodniczący Rady Powiatu Pan Stanisław Kubicius oraz Przewodniczący Komisji Kultury Gminy Dębowiec Pan Bronisław Brudny. W spotkaniu uczestniczyli także v-ce Wójt Pani Renata Michnik, Przewodniczący Rady Gminy Pan Marian Matejczuk, opiekunka osób starszych w naszej gminie i wieloletnia Przewodnicząca Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej Pani Zofia Stabrawa oraz radni i sołtysi. Na spotkaniu obecnych było ok. 90 osób z terenu naszej gminy. Wielu uczestników przekroczyło 80-ty rok życia. Najstarsi seniorzy zostali wyróżnieni upominkami ufundowanymi przez Gminę Dębowiec. Dla pozostałych uczestników organizatorzy przygotowali również drobne upominki – zabłocką sól termalną.

Sobotnie spotkanie stało się dobrą okazją by porozmawiać o bezpieczeństwie. Aspirant sztabowy Pan Grzegorz Hanzel z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie w ramach ogólnopolskiej akcji „Bądź widoczny na drodze” przeprowadził prelekcję pod hasłem: „Odblaski ratują życie” i „Pasy ratują życie”. Na koniec seniorzy otrzymali specjalne odblaski.

Dalsza część spotkania przebiegła w atmosferze wspólnych śpiewów przy dźwiękach Kapeli Stela, rozmów, dyskusji, wspomnień oraz uśmiechów na twarzach najstarszych członków Naszej dębowieckiej społeczności.

Organizatorzy dziękują Kołu Gospodyń Wiejskich z Łączki za pomoc w organizacji imprezy jak również sponsorom : Gminie Dębowiec, Panu Karolowi Chwastkowi oraz kwiaciarni Barbara Holisz z Dębowca. Mamy nadzieję, że za rok spotkamy się wszyscy w dobrych humorach i w dobrym zdrowiu.