Centrum Kultury Gminy Dębowiec

Aktualności

a A A+
(2015-09-17 10:09:30)

Dożynki Gminy Dębowiec


Podobnie, jak w wielu okolicznych gminach, tak i w Gminie Dębowiec dożynki są podsumowanie rocznej pracy  i sygnalizują zakończenie sezonu letniego. Stąd zazwyczaj odbywają się w miesiącu wrześniu. W Gminie Dębowiec ze względu na jej rolniczy charakter, dożynki cieszą się duża popularnością i mają wielu zwolenników wśród mieszkańców. Od pokoleń są wpisane w  dziedzictwo kulturowe naszego regionu. Stanowią nieodłączna historię naszych przodków, spuściznę wielu pokoleń i rodów. Święto Plonów odbywa się rokrocznie w różnych sołectwach. Obchodom zawsze towarzyszy  korowód dożynkowy, występy regionalne, a także błogosławieństwo chleba. Z kolei tańce i muzyka w połączeniu z wyśmienita lokalną kuchnią oraz smakowitymi trunkami,  sprawiają, że cała zabawa trwa do białego rana.

W sobotnie popołudnie 5 września Gmina Dębowiec dziekowała za swoje plony. Barwny korowód składający się z bryczek, motocykli, ciagników z przeróżnym sprzetem rolniczym i wozów strażackich wyruszł z Centrum Dębowca tuż po godzinie 13.00 po czym przejechał ulicami Cieszyńską, Słoneczną, Lipową, Żniwną, Rajską, Szkolną, Katowicką, Polną, Ogrodową, i znów Katowicką prezentujac się w całej krasie licznie zebranej widowni. Zaszczytną funkcję gazdów tegorocznych dożynek pełnili Państwo Maria Fryda Wigłasz i Krzysztof Wigłasz z Dębowca. Gazdowie prowadzą gospodarstwo rolne - pokoleniowe o powierzchni 50 ha położone w Dębowcu.

Gospodarstwo zajmuje się głównie produkcją rośliną.

 

Uprawiamy zboża, kukurydzę i rzepak.

Drugim kierunkiem w gospodarstwie jest hodowla karpia.

Pod wodami mamy 7,30 ha a wyniki jakie osiągamy w produkcji karpia to średnio 1 tona z hektara.

Tegoroczne żniwa rozpoczęły się dość wcześnie pogoda sprzyjała zbiorom, zebraliśmy ziarno dobrej jakości i plony były dobre za co tez jesteśmy wdzięczni Bogu.”

 

O godzinie 15.00 ropoczęła się najważniejsza część uroczystości - ceremonia dożynkowa oraz nabożeństwo ekumeniczne połaczone z błogosławieństwem chleba, które poprowadził ks. Jerzy Gil z parafii katolickiej w Dębowcu oraz ks. Marcin Radka Matejko z parafii ewangelickiej w Skoczowie. Podziekownia dla rolników ale także dla wszystkich mieszkańców gminy złożyli Wójt Gminy Dębowiec – Tomasz Branny oraz Przewodniczacy Rady Gminy Marian Matejczuk.

Po ceremoni przyszedł czas na część artystyczną. Jako pierwsze na scenie wystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Dębowcu oraz z Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej. W programie tegorocznych dożynek nie zabrakło również: występu Kabaretu Wiejskiego EWG z Doruchowa, Zespołu Country Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz tanecznej zabawy z zespołem Fortis z Kostkowic.

 

Pragniemy podziękować przede wszystkim gazdom tegorocznych dożynek Państwu Marii Fryda Wigłasz i Krzysztofowi Wigłasz, wszystkim rolnikom za wspaniale przygotowany korowód dożynkowy, zaangażowanym w organizację tegorocznych dożynek w szczególności: Gminnej Bibliotece Publicznej w Dębowcu, Pani Gabrieli Hałgas, Radzie Sołeckiej z Dębowca z Sołtysem Romanem Kłodą, Klubowi Sportowemu „LKS Strażak "Dębowiec z Prezesem Łukaszem Kałużą, strażakom OSP Dębowiec z Prezesem Adamem Gałęziowskim, wszystkim jednostkom straży Gminy Dębowiec z Naczelnikiem Remigiuszem Hanuskiem za zabezpieczenie trasy przejazdu korowodu dożynkowego, policji, Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Dębowcu z Panią Zofią Legierską, Pani Danucie Jankowskiej, Katarzynie Wojtyczko, Tadeuszowi Kraszewskiemu za profesjonalne przygotowanie występu dzieci, pracownikom Gminy Dębowiec oraz wszystkim zaangażowanym mieszkańcom Sołectwa Dębowiec.

Pragniemy podziekowac sponsorom tegorycznych dożynek, za okazaną pomoc i zrozumienie.Serdeczne podziękowania dla firm :

-  Apteka Arnika

- Ekochron Sp. z o.o.

-  firma Canea
- Zakład uboju bydła Karol i Ewa Chwastek

- Gospodarstwo Rybackie Ryszard Maciejewski

             - Tomża Robert – Ferma Drobiu

- Piekarnia Dąb Dębowiec

- Rektus Polska

- Kwiaciarnia Barbara Holisz

- Kozieł Karol - Usługi Motoryzacyjne, Blacharstwo i Mechanika Pojazdowa

 

FOTO: