Centrum Kultury Gminy Dębowiec

Aktualności

a A A+
(2015-10-01 10:10:22)

Wycieczka do Roznova


W niedzielę 27 września, odbyła się  wycieczka zorganizowana przez Gminny Ośrodek Kultury w Dębowcu. Podobnie jak w roku ubiegłym pojechaliśmy do Czech, tym razem odwiedzając zupełnie nowe miejsca. W programie wycieczki znalazły się przede wszystkim takie miejsca jak Skansen Wsi Wołoskiej, ruiny zamku w Hukvaldach, kończąc na obiedzie w klimatycznym browarze w Kozlovicach.
Drewniany skansen w Rożnowie do Drewniane Miasteczko, do którego zostały przeniesione domy z rynku w Rožnovie oraz piękny kościół z pobliskiej wioski. Swoja wizytę rozpoczęliśmy od Doliny Młyńskiej gdzie większość eksponatów jest tu napędzana siłą wody. Mimo wielu przemian, które dokonywały się w miasteczku wołoskim w ciągu kilkuset lat, nadal zachowało ono niezwykłą atmosferę. W największym i najstarszym skansenie w środkowej Europie zapoznaliśmy się z zapomnianymi, tradycyjnymi rzemiosłami, sztuką i zwyczajami ludowymi mieszkańców Wołoszczyzny Morawskiej oraz spróbowaliśmy miejscowych specjałów, zaglądając do warsztatów rzemieślniczych. Po zwiedzaniu skansenu pojechaliśmy do pobliskich Hukvaldów, gdzie znajdują się ruiny morawskiego zamku. Ruiny zamku Hukvaldy należą do największych w Europie środkowej i drugich pod względem wielkości na Morawach. Kamienny gród założył tu w XIII wieku Arnold z Hückeswagen. Zamek nigdy nie padł w ręce nieprzyjaciół. Zniszczył go dopiero pożar w XVIII wieku. Obecnie obiekt został częściowo odrestaurowany. Z wieży zamkowej rozciąga się widok na Bramę Morawską i pasmo Beskidów morawsko-śląskich.
Ostatnim punktem programu była wizyta w miejscowym browarze w Kozlovicach.  Kozlovický browar znajduje się w historycznych gospodarczych budynkach starego wójtostwa. Największą popularnością wśród konsumentów cieszą się domowe piwa, jasny Valašský vojvoda i ciemny Kozlovický Fojt, natomiast kamienna piwna restauracja oferuje tradycyjną czeską i morawską kuchnię.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za miło wspólnie spędzony czas. Zapraszamy na kolejne wycieczki z ośrodkiem kultury.