Centrum Kultury Gminy Dębowiec

Aktualności

a A A+
(2015-10-19 12:10:58)

Marsz Szlakiem Cichociemnych


 

O zbawiennym wpływie  dla naszego zdrowia płynącym z nordic walkingu mogli przekonać się uczestnicy niedzielnego Marszu Szlakiem Cichociemnych - Dębowiec 2015. Piękna, słoneczna aura zachęcała do spacerów na świeżym powietrzu. Malowniczymi terenami naszej gminy, pod bacznym okiem instruktora pokonaliśmy trasę mierzącą ponad 8 kilometrów. Prócz aspektu zdrowotnego, marsz miał również wymiar historyczny, bowiem rozpoczął przygotowania do niezwykle ważnego wydarzenia, a mianowicie do obchodów 75 rocznicy zrzutu cichociemnych w Dębowcu, do których nasza Gmina przygotowuje się w 2016 roku.

O godzinie 15.00 zebraliśmy się przy obelisku upamiętniającym historyczny zrzut cichociemnych, gdzie w zadumie odsłuchaliśmy hymnu cichociemnych, złożono też kwiaty. Historię pamiętnego lotu w nocy z 15 na 16 lutego 1941 roku, który rozpoczął nową erę w historii spadochroniarstwa i operacji specjalnych i który wpisał Dębowiec na stałe w karty historii II wojny światowej przybliżył zebranym, radny gminy pan Bronisław Brudny.

O godz. 15.30 rozpoczęliśmy marsz, którego celem było dotarcie do domu, w którym prawdopodobnie  jeden z cichociemnych pytał o drogę. Tuż przed startem każdy uczestnik marszu zaznajomił się z techniką prawidłowego poruszania się z wykorzystaniem kijków, którą przedstawił profesjonalny instruktor.

Na mecie na uczestników czekał słodki poczęstunek, zostały wręczone również drobne upominki dla najstarszego i najmłodszego uczestnika marszu z rąk pani Aleksandry Trybuś - Cieślar, która współorganizowała niedzielny marsz.Dziękujemy pani Barbarze Budzińskiej - Lipka za profesjonalny instruktarz, panu Ryszardowi Maciejewskiemu za udostępnienie terenu i wszystkim zaangażowanym za pomoc i udział w imprezie. Zapraszamy na kolejne imprezy organizowane przez Ośrodek Kultury w Dębowcu.