Centrum Kultury Gminy Dębowiec

Aktualności

a A A+
(2016-03-15 12:03:28)

Obchody Dnia Kobiet


Dzień Kobiet to święto znane chyba wszystkim Polakom. W Polsce Dzień Kobiet był obchodzony od dawna i jest obchodzony do dziś.

Oczywiście w czasach PRL-u święto wszystkich Pań było obchodzone bardzo hucznie. Kobiety obdarowywano, lecz inaczej niż dzisiaj. Wówczas zamiast wytwornych czekoladek, biżuterii czy innych przedmiotów, kobiety za każdym razem dostawały rajstopy, kawę i obowiązkowo goździki. Wiele osób sądzi, że to typowo polskie święto, wywodzące się z naszego kraju i obchodzone tylko tutaj. Jak się okazuje nie tylko Polska celebruje Święto Kobiet. Święto to jest odprawiane w wielu krajach np. we Włoszech Dzień Kobiet obchodzony jest bardzo hucznie. Jak na ten kraj przystało, mieszkańcy do obchodów przygotowują się duże wcześniej. Miasta zostają oklejone plakatami i ulotkami przypominającymi o tymże święcie. Ciekawostką jest, że w tym dniu również Panie wręczają sobie wzajemnie podarki - swoim siostrom, koleżankom, matkom, znajomym.

Dla Wietnamczyków jeden Dzień Kobiet to stanowczo za mało. W tym kraju obchodzony jest on aż dwukrotnie! Przypada na dni 8 marca i 20 października. Popularnym prezentem w Wietnamie są goździki.

W Chinach Dzień Kobiet obchodzi się w specyficzny sposób. Wszyscy wiemy, że to naród bardzo zapracowany, więc z okazji tego święta wszystkim Paniom należy się pół dnia wolnego od pracy. W wielu sklepach możemy w tym dniu skorzystać ze specjalnych zniżek.

W Portugalii i Rumunii Panie decydują się na świętowanie jedynie w kobiecym gronie. Gromadzą się wtedy na obiadach i przyjęciach, na które wstęp mają wyłącznie kobiety.

Najdłuższy Dzień Kobiet przypada chyba mieszkankom Armenii. Jest to właściwie nie dzień, a cały miesiąc kobiet! Po upadku Związku Radzieckiego przestano świętować Międzynarodowy Dzień Kobiet. W zamian tego ustanowiono święto Piękna i Macierzyństwa na dzień 7 kwietnia. Z powodu sporu panującego w temacie dwóch dni kobiet postanowiono czcić płeć piękną od 8 marca do 7 kwietnia. Gałązki Akacji srebrzystej są bardzo popularnym prezentem wręczanym kobietom w czasie ich święta. Najczęściej obdarowuje się w ten sposób Rosjanki ale to prezent popularny również we Włoszech.

Do niedawna rola kobiety skupiała się wyłącznie do prowadzenia domu i wychowywania potomstwa.

W dzisiejszych czasach kobiety coraz częściej zaczynają spełniać się zarówno w domu jak i w życiu zawodowym i potrafią doskonale pogodzić te wszystkie obowiązki. Dziś kobiety się realizują, coraz częściej robią to co naprawdę lubią. W naszej gminie nie brakuje kobiet twórczych, które spełniają się poprzez działalność Kół Gospodyń Wiejskich, Klubów Kobiet. Coraz częściej się spotykają by dzielić się swoją pasją i wzajemnie wymieniać doświadczeniami i umiejętnościami.

W miniony czwartek ośrodek kultury wspólnie z biblioteką publiczną przygotował z okazji Święta Kobiet ciekawą propozycję dla naszych Pań.

Gośćmi tego wyjątkowego popołudnia były panie: Bernadeta Weber, cieszyńska kolorystka, wizażystka i stylistka, Katarzyna Sztefka - Kopeć wraz z dziewczynami z salonu fryzjerskiego Prestiż z Cieszyna oraz Elżbieta Malik z Salonu Fryzjerskiego z Simoradza.

Pani Bernatka przeprowadziła metamorfozę jednej z uczestniczek spotkania: - Z wielką przyjemnością przeprowadziłam metamorfozę uroczej Pani Danusi. Dobrałam kolorystycznie do urody i fasonem do sylwetki ubrania oraz dodatki - mówi Bernatka. Wykonałam makijaż. Fryzurą zajęła się świetna Katarzyna Sztefka-Kopeć właścicielka Salonu Fryzjerskiego Prestiż z Cieszyna - dodaje.
Zobaczcie efekty - jestem dumna -
dodaje. W Pani Danusi tego dnia nastąpiła zmiana nie tylko fizyczna, ale duchowa. Byłam tego świadkiem i wszystkie inne panie. Jak widać kobiecość nie zna wieku i rozmiaru.
Bardzo dziękuję Pani Danusiu, że mogłam pomóc w wydobyciu tej kobiecości - nie kryje radości Bernatka.

W miłej atmosferze przy kawie i ciastku pozostałe panie mogły poddać się zabiegom kosmetycznym i fryzjerskim, poplotkować, a także zatańczyć ZUMBĘ z z Panem Tomkiem i myślę, że przyjemnie spędziły ten wieczór z nami.

Wszystkim Paniom z okazji minionego święta życzymy wszystkiego co najlepsze, spełnienia marzeń, wspaniałej pogody ducha, uśmiechu na twarzy, radości życia.

Serdecznie dziekujemy wszystkim zaangażowany w organizację tego spotkania.

 

GOKSiT

www.tipy.interia.pl