Centrum Kultury Gminy Dębowiec

Aktualności

a A A+
(2016-09-15 14:09:43)

Kierunek - Warszawa


Kolejną propozycją wyjazdową gminnego ośrodka kultury dla mieszkańców naszej gminy stała się stolica Polski - Warszawa. Podczas jednodniowej wycieczki udało nam się zobaczyć namiastkę wspaniałych atrakcji, które stolica mam do zaoferowania.
Swój spacer śladami historii rozpoczęliśmy od zwiedzania Starego Miasta - historycznego centrum i najstarszej część miasta, a jednocześnie salonu kulturalnego stolicy. Założone zostało w XIII wieku jako gród książęcy i osada otoczona murami, podczas drugiej wojny światowej zniszczone w 90%. Dzięki doskonałej odbudowie wpisane w 1980 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obecnie jest tętniącym gwarem miejscem spacerów, pełnym galerii, kawiarni i restauracji. Kolejnym punktem naszej wycieczki była wizyta w Centrum Nauki Kopernik - jednego z największych w Europie centrów nauki. Jest to bardzo nowoczesne centrum, zawierające ponad 450 interaktywnych eksponatów zebranych w sześciu tematycznych galeriach. W sposób doświadczalny, samodzielnie mogliśmy poznać zasady kierujące naszym światem, a każdy zwiedzający mógł poczuć się jak badacz i odkrywca. W programie naszej sobotniej wycieczki nie mogło zabraknąć Muzeum Powstania Warszawskiego, otwartego w sześćdziesiątą rocznicę wybuchu Powstania. Muzeum jest wyrazem hołdu warszawiaków wobec tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę i jej stolicę. Mieści się w dawnej elektrowni tramwajowej, zabytku architektury przemysłowej z początku XX w. u zbiegu ulic Przyokopowej i Grzybowskiej na Woli. Ekspozycja przedstawia walkę i codzienność uczestników powstania warszawskiego na tle okupacyjnej grozy, złożonej sytuacji międzynarodowej, aż po powojenny terror komunistyczny i losy Powstańców w PRL. Za pomocą obrazów i dźwięków przedstawiono historię dni poprzedzających wybuch Powstania, kolejne jego fazy, a także wyjście Powstańców z Warszawy i ich dalsze losy.
Na powierzchni ponad 3000 m2 zostało pokazanych blisko 1000 eksponatów oraz 1500 fotografii i filmów. Sercem Muzeum jest stalowy Monument, przechodzący przez wszystkie kondygnacje budynku. Na jego ścianach wyryte jest kalendarium Powstania, a dobiegające z niego brzmienie bijącego serca symbolizuje życie Warszawy w 1944 roku.

Następnie udaliśmy się pod Pałac Kultury i Nauki , najwyższy budynek w Polsce, gdzie z tarasu widokowego usytuowanego na 30 pietrze mogliśmy podziwiać panoramę miasta.
Naszą wycieczkę zakończyliśmy wieczornym pokazem multimedialnym woda - światło- dźwięk w Parku Fontann, skąd udaliśmy się do do Dębowca.