Centrum Kultury Gminy Dębowiec

Aktualności

a A A+
(2017-05-05 10:05:43)

Patriotyczne popołudnie w Dębowcu


Uroczystym hymnem Polski rozpoczęliśmy obchody ustanowienia Konstytucji 3 Maja w Dębowcu. W imprezie wzięli udział samorządowcy, mieszkańcy naszej gminy oraz liczni przybyli goście. Zebranych przywitała dyrektor ośrodka kultury Karina Bogusz, podkreślając w swoim wystąpieniu, iż obowiązkiem wszystkich Polaków zarówno tych młodszych jak i starszych jest pielęgnowanie pamięci o ludziach, którzy swoją pracą i zaangażowaniem w tych trudnie historycznie czasach spowodowali, że w sercach i umysłach Polaków nigdy nie zgasła iskra wolności i niepodległości. Następstwem tych niestrudzonych wysiłków było odzyskanie przez Polskę niepodległości.

Natomiast Przewodniczący Kultury i Oświaty Gminy Dębowiec Bronisław Brudny mówił o tym, jakie znaczenie dla państwa polskiego miała uchwalona przed 226 laty Konstytucja 3 Maja.

 "Ustalała ustrój Rzeczypospolitej zgodny z ideałami oświecenia; pozostawiła ustrój stanowy, wzmocniła władzę wykonawczą, wprowadziła zasadę dziedzicznego tronu, zniosła liberum veto, rozszerzyła prawa mieszczan, osłabiła pozycję magnatów (…).
(…) wydarzenia sprzed ponad dwóch wieków ciągle nas jednoczy, inspiruje i budzi dumę. Uchwalenie bowiem 3 maja 1791 r. Ustawy rządowej było wyrazem woli naprawy Rzeczypospolitej, w które to dzieło miał być włączony cały naród. Kolejne pokolenia o wolną i sprawiedliwą Polskę walczyły i dla niej pracowały. Niejednokrotnie odwoływały się przy tym do tradycji pierwszej w Europie, a drugiej na świecie konstytucji państwa” – podkreślił radny.

W programie artystycznym wystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Dębowcu:  Barbara Branny, Agata Pasterny i Agata Szpin z piosenką „Popatrz w niebo błękitne”, Agata Pasterny z wierszem "Leć Orle biały" oraz Estera Witoszek z wierszem "Ojczyzna."

Nie zabrakło także symboli narodowych, zebrani otrzymali biało-czerwone flagi. W takim dniu nie mogło oczywiście zabraknąć patriotycznych pieśni w wykonaniu Orkiestry Dętej z Pogwizdowa.

Na zakończenie uroczystości, w tym ważnym dla Polski dniu, udaliśmy się do miejsca dla nas szczególnego ważnego - pod pomnik Cichociemnych, gdzie władze gminy złożyły kwiaty, przy dźwiękach Hymnu Cichociemnych.

Po uroczystości zebrani mogli skorzystać z dobrodziejstw przygotowanych przez KGW z Dębowca. Pyszna domowa buchta z prawdziwym, domowym masełkiem, grochówka, placki z blachy, pyszne kołacze czy domowe wypieki to specjały z których słyną dębowieckie gospodynie.

Wszystkim zaangażowanym serdecznie dziękujemy za pomoc i wsparcie tegorocznych obchodów.