Centrum Kultury Gminy Dębowiec

Aktualności

a A A+
(2017-05-29 13:05:14)

Sobotnie spotkanie z Pragą


Praga to jedno z najpiękniejszych miast, zachwyca zabytkowymi budowlami, dobrze zachowanym Starym Miastem i kolorami.
Zwiedzanie czeskiej stolicy rozpoczęliśmy od najbardziej znanej atrakcji, a mianowicie dzielnicy zwanej Hradczanami.  Tam kolejno odwiedziliśmy Bazylikę św. Wita, Katedrę św. Jerzego oraz nierozerwalnie związaną z Hradczanami Złotą Uliczkę, która przyciąga nie tylko urokliwą architekturą, ale i historyczną atmosferą. Obejrzawszy atrakcje jakie oferuje praska dzielnica przeszliśmy spacerkiem do kolejnej dzielnicy zwanej Mala Strana, która także zachwyca pięknem barokowych pałaców, malowniczych kamieniczek, wąskich uliczek, zaułków i zabytkowych kościołów.

Korzystając ze specjałów lokalnej kuchni, które oferowały usytuowane w pobliżu liczne restauracje, zrobiliśmy przerwę na posiłek. Zregenerowani ruszyliśmy w dalszą pieszą wyprawę. Mostem Karola przeszliśmy na Stare Miasto, które otoczone ze wszystkich stron  jest starą dzielnicą żydowską – Josefov. Najsłynniejszą atrakcją, wśród turystów cieszy się znajdujący się tam ratuszowy zegar astronomiczny zwany Orlojem z XV wieku. O każdej pełnej godzinie zegar przedstawia niesamowity spektakl ruchomych figurek, którego mogliśmy być świadkami. Następnie ruszyliśmy w kierunku współczesnego serca Pragi, czyli Nowego Miasta. Nie jest ono tak malownicze jak Starówka czy Hradczany, ale równie mocno tętni życiem. Najbardziej znana jego częścią jest plac Wacława, gdzie znajdują się liczne galerie, muzea, teatr. Był to ostatni punkt naszego planu zwiedzania. Zmęczeni pieszą wyprawą rozsiedliśmy się w autokarze i tak po godzinie 19 wyruszyliśmy w drogę powrotną do Dębowca.

Nie sposób wymienić wszystkich zabytków jakie mogliśmy podziwiać w ciągu tego jednego dnia spędzonego w przepięknej stolicy Republiki Czeskiej. Mamy nadzieję, że pomimo zmęczenia, wszyscy uczestnicy na długo zapamiętają klimatyczną atmosferę tego miejsca.
Dziękujemy wszystkim za mile spędzony czas i zapraszamy do dalszego korzystania z naszej oferty.