Centrum Kultury Gminy Dębowiec

Aktualności

a A A+
(2018-09-03 14:09:34)

Dożynki Gminy Dębowiec


Podobnie, jak w wielu okolicznych gminach, tak i w Gminie Dębowiec dożynki są podsumowaniem rocznej pracy  i sygnalizują zakończenie sezonu letniego. Stąd zazwyczaj odbywają się w miesiącu wrześniu. W Gminie Dębowiec ze względu na jej rolniczy charakter, dożynki cieszą się duża popularnością i mają wielu zwolenników wśród mieszkańców. Od pokoleń są wpisane w  dziedzictwo kulturowe naszego regionu. Stanowią nieodłączną historię naszych przodków. Święto Plonów odbywa się rokrocznie w różnych sołectwach. Obchodom zawsze towarzyszy  korowód dożynkowy, występy regionalne, a także błogosławieństwo chleba. Z kolei tańce i muzyka w połączeniu z wyśmienitą lokalną kuchnią oraz smakowitymi trunkami  sprawiają, że cała zabawa trwa do białego rana.

W sobotnie popołudnie 1 września przy dość kapryśnej pogodzie Gmina Dębowiec dziękowała za swoje plony. Barwny korowód składający się z bryczki, motocykli, ciągników z przeróżnym sprzętem rolniczym, pojazdów przedstawiających zabawne scenki rodzajowe, wozów strażackich, a nawet stracha na wróble na szczudłach, wyruszył z Centrum Dębowca prezentując się w całej krasie licznie zebranej widowni. Zaszczytną funkcję gazdów tegorocznych dożynek pełnili Państwo Katarzyna i Piotr Pośpiech z Dębowca. "Prowadzimy gospodarstwo rolne z nastawieniem na produkcję roślinną tj. uprawę kukurydzy, rzepaku i pszenicy oraz zajmujemy się produkcją zwierzęcą obejmująca hodowlę zarodową trzody chlewnej i bydła mięsnego".

 

O godzinie 15.00 rozpoczęła się najważniejsza część uroczystości - ceremonia dożynkowa oraz nabożeństwo ekumeniczne połączone z błogosławieństwem chleba, które poprowadził ks. Jerzy Gil z parafii katolickiej w Dębowcu oraz ks. senior Andrzej Czyż z parafii ewangelickiej w Skoczowie. Podziękowania dla rolników, ale także dla wszystkich mieszkańców gminy złożył Wójt Gminy Dębowiec – Tomasz Branny : „Nadszedł moment, kiedy lato przechodzi w jesień. Kiedy gorączkowa gonitwa, żeby zebrać plony, zdążyć przed zmrokiem, przed deszczem, przechodzi w spokojniejszy czas po ich zabezpieczeniu w silosie albo po sprzedaży. Można wreszcie otrzeć pot z czoła i po prostu się nacieszyć. Moment zmęczenia, ale i satysfakcji. I wdzięczności. Wdzięczność jest przywilejem tych, co kochają swoją pracę, tych co z pasją obmyślają, jak usprawnić i ulepszyć jej efekty. Chętnie przy tym korzystają z doświadczenia starszego pokolenia, a zarazem nie boją się eksperymentować. Dają się też wciągnąć żmudnym i długotrwałym zajęciom, bez których zbiorów po prostu by nie było. Szereg wysiłków i wyrzeczeń przekuwają na dobrobyt swojej rodziny , a w dalszej perspektywie na rozwój i przyszłość naszego kraju. Drodzy rolnicy, pozwólcie się dzisiaj docenić, pozwólcie podziękować za Waszą bezcenną pracę. Niech zebrane plony z nawiązką wynagrodzą Waszą wytrwałość.…”

Serdeczne słowa do zebranych skierował również Przewodniczący Rady Gminy p. Marian Matejczuk, dziękując przede wszystkim rolnikom, ale także wszystkim radnym, pracownikom Urzędu Gminy, Wójtowi za możliwość swojej wieloletniej pracy w samorządzie.

To szczególe i ważne święto dla naszej gminy było doskonałą okazją do uhonorowania najbardziej zasłużonych spośród mieszkańców Gminy Dębowiec. Zgodnie z uchwałą Rady Gminy Dębowiec nr 137/XIX/2016 z dnia 31 maja 2016r. po raz trzeci w naszej gminie zostało przyznane wyróżnienie "Laur Dębowego Liścia". Wyróżnienie to jest wręczane osobom, instytucjom które szczególnie zasłużyły się dla społeczności w takich kategoriach jak: praca społeczna, kultura, edukacja i sport. W tym roku wyróżnieni zostali:

Anna Żwak z Łączki – za aktywną działalność na rzecz Koła Gospodyń Wiejskich oraz zaangażowanie społeczne oraz bezinteresowną pomoc starszym.

Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Simoradzu – za szeroką działalność na rzecz lokalnej społeczności, promowanie wśród młodzieży postaw ochrony przeciwpożarowej.

Edward Wigłasz z Dębowca – za wieloletnią działalność na rzecz OSP w Dębowcu, krzewienie zasad ochrony przeciwpożarowej i wspieranie działalności OSP.

Marek Staniek z Dębowca – za działalność społeczną na rzecz LKS „Strażak” w Dębowcu.

Zuzanna Kowalska z Łączki – za wybitne osiągnięcia w sporcie i w nauce.

Pomimo opadów po ceremonii odbyła się część artystyczna. Jako pierwsze na scenie wystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Dębowcu oraz z Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. Janiny Marcinkowej. W programie tegorocznych dożynek nie zabrakło również: występu Kapeli Góralskiej Beskidzcy Zbóje oraz Orkiestry Dętej "Blach Kapela" z Międzybrodzia Dolnego, która nie tylko stanowiła oprawę muzyczną ceremonii, ale także przygrywała podaczs przejazdu korowodu dożynkowego, zaś zabawę taneczną do białego rana prowadził zespół InTime.

 Pragniemy podziękować sponsorom tegorocznych dożynek, za okazaną pomoc i zrozumienie. Serdeczne podziękowania dla firm :

- Apteka Arnika z Dębowca

- Blacharstwo samochodowe Karol Kozieł z Dębowca

- Chwastek Ewa i Karol z Dębowca

- Firma CANEA z Gumien

- EKOCHRON sp. z o.o. z Ogrodzonej

- Gospodarstwo pasieczne Halina Buchalik z Kostkowic

- Gospodarstwo rybackie Ryszard Maciejewski z Dębowca

- INSTAL CYMOREK sp. jawna. ze Skoczowa

- Firma JAWAL z Gumien

- Piekarnia DĄB Dębowiec

- Rectus Polska sp. z o.o. z Gumien

- Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna „Promień” z Ogrodzonej

- Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna z Simoradza

- Tomża Robert Ferma Drobiu z Dębowca

Dziękujemy przede wszystkim gazdom tegorocznych dożynek Państwu Katarzynie i Piotrowi Pośpiech, wszystkim rolnikom za wspaniale przygotowany korowód dożynkowy, zaangażowanym w organizację tegorocznych dożynek w szczególności: Radzie Sołeckiej z Dębowca z Sołtysem Romanem Kłodą, Klubowi Sportowemu „LKS Strażak "Dębowiec z Prezesem Markiem Stańkiem, strażakom OSP Dębowiec z Prezesem Adamem Gałęziowskim, wszystkim jednostkom straży Gminy Dębowiec z Naczelnikiem Remigiuszem Hanuskiem za zabezpieczenie trasy przejazdu korowodu dożynkowego, Policji, Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Dębowcu z Panią Zofią Legierską, nauczycielom: p. Katarzynie Gawrońskiej, p.Tadeuszowi Kraszewskiemu za profesjonalne przygotowanie występu dzieci, pracownikom Gminy Dębowiec, Gminnej Bibliotece Publicznej w Dębowcu, p.Karolowi Chwastek, p. Karolowi Hałgas, p. Tadeuszowi Niewdana, p. Sylwii Gawlas za oryginalny wieniec dożynkowy oraz wszystkim zaangażowanym mieszkańcom Sołectwa Dębowiec.



Foto: cz. 1
Foto: cz.2
Video relacja: ViFi - Michał Fielek
Foto: Ox.pl