Centrum Kultury Gminy Dębowiec

Aktualności

a A A+
(2019-02-11 13:02:10)

78.Rocznica Pierwszego Zrzutu Cichociemnych w Dębo


Cichociemni to żołnierze Polskich Sił Zbrojnych szkoleni w Wielkiej Brytanii do zadań specjalnych. Wspierali podziemie w walce z Niemcami, zajmowali się wywiadem, dywersją i sabotażem, byli w partyzantce. Nazwano ich Cichociemnymi, gdyż działali w największej tajemnicy, często pod osłoną nocy. Pierwszymi Cichociemnymi, którzy wylądowali w Dębowcu byli: kpt. Stanisław Krzymowski "Kostka", por. Józef Zabielski "Żbik" oraz kurier polityczny Czesław Raczkowski "Włodek". Zrzut nosił kryptonim "Adolphus".
W tym roku 8 lutego obchodziliśmy kolejną rocznicę Pierwszego Zrzutu Cichociemnych w Dębowcu, połączoną z uroczystymi obchodami Dnia Patronów Szkoły, która od ubiegłego roku nosi imię Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej.
Chociaż od pierwszego zrzutu minęło już 78 lat, to i tak co roku gromadzimy się przy pamiątkowym obelisku, aby oddać hołd niezwykłym bohaterom – Cichociemnym. W tegorocznych uroczystościach wzięli udział m.in.: kombatanci, wojsko, służby mundurowe, samorządowcy, harcerze, uczniowie oraz pasjonaci historii, zaś szczególnym gościem uroczystości był 98 – letni Cichociemny - major Aleksander Tarnawski.
Piątkowe obchody rozpoczęły się na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Dębowcu, gdzie po odśpiewaniu hymnu, Wójt Dębowca - Tomasz Branny w swoim przemówieniu przybliżył zebranym wydarzenia, które miały miejsce tuż po wylądowaniu skoczków na dębowieckiej ziemi. Uczniowie z okazji obchodów rocznicy przygotowali bogaty program artystyczny, który był uświetniony przez chór dzieci ze Szkoły Podstawowej w Dębowcu pod batutą p.Tadeusza Kraszewskiego. Po uroczystej akademii wszyscy zebrani udali się pod tablice i pomnik Cichociemnych, aby uroczyście złożyć kwiaty i znicze.
Po południu odbyły się zajęcia dla uczniów – warsztaty historyczno - plastyczne, tor przeszkód pod hasłem „Sprawni jak żołnierze”, a także emisja filmu „Kamienie na szaniec” oraz jednego z odcinków „Czasu honoru”.
W Gminnym Ośrodku Kultury w Łączce zaproszeni goście mogli obejrzeć eksponaty i wystawę zbiorów p. Piotra Wybrańca z Muzeum Spadochroniarstwa i Wojsk Specjalnych z Wisły, a także wysłuchać ciekawej prelekcji p. Danuty Kożusznik pt. "Rachela - życie i działalność w pobliżu Oświęcimia" - opowiadającej o losach Anny Szalbot, która w 1941 r. odnalazła w Dębowcu ładunek pozostawiony przez cichociemnych
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w rocznicowe obchody, szczególnie nauczycielom i uczniom Szkoły Podstawowej imienia Cichociemny Spadochroniarzy Armii Krajowej w Dębowcu, p. Alicji Kania, p. Tadeuszowi Kraszewskiemu, paniom z rady sołeckiej z Łączki z sołtys Antonina Wawrzyczek, p. Karolowi Chwastek, delegacją, pocztom sztandarowym oraz wszystkim przybyłym na piątkowe uroczystości.
FOTO: GOK
Krzysztof Spiechowicz
Więcej foto : OX.pl
Film:Ox.pl