Centrum Kultury Gminy Dębowiec

Imprezy cykliczne

a A A+

GOKSiT jest organizatorem wielu imprez w roku kalendarzowym.  Można je podzielić ze względu na cykliczność na imprezy, które odbywają się rokrocznie i są już tradycją w naszej gminie oraz imprezy jednorazowe, okolicznościowe, lub związane z rokiem kalendarzowym.  Do wydarzeń cyklicznych z cała pewnością zaliczyć możemy:

Rocznica Zrzutu Cichociemnych w Dębowcu

W lutym 1941 r. rozpoczęła się nowa era w historii spadochroniarstwa i operacji specjalnych. Wtedy właśnie w Dębowcu miało miejsce pierwsze lądowanie cichociemnych w kraju. Jednocześnie było także pierwszym zrzutem spadochroniarzy okupowanej Europy.

Od momentu pamiętnego pierwszego zrzutu cichociemnych w Dębowcu minęło ponad 70 lat, ale pamięć o tym wydarzeniu wciąż jest żywa wśród pasjonatów historii. Już od 25 lat władze samorządowe, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Oddział w Cieszynie, Kombatanci RP oraz młodzież i sympatycy historii spotykają się przy pomniku, aby czcić pamięć niezwykłych żołnierzy i wielkie wydarzenie w historii gminy Dębowiec.

Kiermasz Wielkanocny przygotowany we współpracy z Kołem Gospodyń Wiejskich z Łączki cieszy się popularnością przede wszystkim wśród łasuchów. Odbywa się zawsze przed Świętami Wielkanocnymi. Wszyscy którzy cenią smaczne wypieki regionalne, starannie wykonane rękodzieło, mogą zaopatrzyć się w produkty niezbędne do przygotowania wielkanocnego stołu, zarówno od strony kulinarnej, jak i dekoracyjnej. Pierwszy Kiermasz odbył się w 2006 roku i rozpoczął odliczaniem do otwarcia drzwi,  ponieważ tłum ludzi przybyłych by zakosztować smakołyków, był tak duży, że organizator musiał postarać się, aby pierwsi wielbiciele smakołyków nie zjedli wszystkiego następcom. Oczywiście tej dobroci nigdy na Kiermaszu nie zabrakło, ale z roku na rok przybywa fanów łączańskich przysmaków. 

Bieg Wiosny  to kolejne wydarzenie, które odbywa się w ramach ogólnopolskiej akcji POLSKA BIEGA . Pierwszy Bieg Wiosny w ramach tej imprezy biegowej odbył się w Dębowcu w 2007r. Co roku w maju, zwiększa się liczba uczestników na  starcie, zarówno o młodych miłośników biegu, jak i nieco starszych. Impreza sportowa promuje zdrowy tryb życia,  aktywność fizyczną oraz integruje wszystkich, którzy czują w sobie sportowego ducha.

Dożynki Gminy Dębowiec podobnie, jak w wielu okolicznych gminach, tak i w Gminie Dębowiec są podsumowanie rocznej pracy  i sygnalizują zakończenie sezonu letniego. Stąd zazwyczaj odbywają się w miesiącu wrześniu. W Gminie Dębowiec ze względu na jej rolniczy charakter, dożynki cieszą się duża popularnością i mają wielu zwolenników wśród mieszkańców. Od pokoleń są wpisane w  dziedzictwo kulturowe naszego regionu. Święto Plonów odbywa się rokrocznie w różnych sołectwach. Obchodom zawsze towarzyszy  korowód dożynkowy, występy regionalne a także błogosławieństwo chleba. Z kolei tańce i muzyka w połączeniu z wyśmienita lokalną kuchnią oraz smakowitymi trunkami,  sprawiają, że cała zabawa trwa do białego rana

Wieczory Muzyczne w Parku Jubileuszowym  są cyklem koncertów  i odbywają się w centrum Dębowca przytężni solankowej. Niejednokrotnie organizowane są też w innych miejscach w gminie,  ze względu na warunki pogodowe. W trakcie Muzycznych Wieczorów można usłyszeć muzyką lokalnych twórców, wykonywaną na różnorodnych instrumentach a także zróżnicowana stylistycznie. Mieszkańcy lubią koncerty nie tylko ze względu na bogaty wachlarz propozycji muzycznych, ale z również z czysto rekreacyjnych pobudek. W trakcie trwania koncertu można pooddychać świeżym powietrzem, wzbogaconym o solankowe walory, spędzić miło dzień z całą rodziną a wszystko w otoczeniu dźwięków płynących prosto z serca artystów muzyków.