Centrum Kultury Gminy Dębowiec

Aktualności

a A A+
(2016-05-12 10:05:33)

Białe i czerwone balony poszybowały w niebo


Uroczystym hymnem Polski rozpoczęliśmy wczorajsze obchody ustanowienia Konstytucji 3 Maja w Dębowcu. W imprezie wzięli udział samorządowcy, mieszkańcy naszej gminy oraz liczni przybyli goście. Słoneczna pogoda dodatkowo zachęcała do świętowania na świeżym powietrzu. Zebranych przywitała słowami piosenki pt. "Witaj majowa jutrzenko" dyrektor ośrodka kultury Karina Bogusz, podkreślając w swoim wystąpieniu, iż obowiązkiem wszystkich Polaków zarówno tych młodszych jak i starszych jest pielęgnowanie pamięci o ludziach, którzy swoją pracą i zaangażowaniem w tych trudnie historycznie czasach spowodowali, że w sercach i umysłach Polaków nigdy nie zgasła iskra wolności i niepodległości. Następstwem tych niestrudzonych wysiłków było odzyskanie przez Polskę niepodległości.

Natomiast Przewodniczący Kultury i Oświaty Gminy Dębowiec Bronisław Brudny po odczytaniu fragmentu Ustawy Rządowej z 3 Maja 1971 roku, zwracając się do uczestników trzeciomajowego święta mówił o tym, jakie znaczenie dla państwa polskiego miała uchwalona przed 225 laty Konstytucja 3 Maja.

"Wydarzenia sprzed ponad dwóch wieków ciągle nas jednoczy, inspiruje i budzi dumę. Uchwalenie bowiem 3 maja 1791 r. Ustawy rządowej było wyrazem woli naprawy Rzeczypospolitej, w które to dzieło miał być włączony cały naród. Kolejne pokolenia o wolną i sprawiedliwą Polskę walczyły i dla niej pracowały. Niejednokrotnie odwoływały się przy tym do tradycji pierwszej w Europie, a drugiej na świecie konstytucji państwa. Duch wolności i samostanowienia dał też znać o sobie w 1990 r., gdy przywrócony został samorząd terytorialny. Jego funkcjonowanie jest szczególnym wyrazem rządów obywateli w swoim kraju. Tego ducha wolności miłości Ojczyzny krzepimy spotykając się od wielu lat w święta państwowe w centrum Dębowca. Wszystkim nam życzę powodzenia, radości i przeżywania dumy z tego, że jesteśmy Polakami i mieszkańcami pięknego zakątka naszego kraju - Ziemi Cieszyńskiej - podkreślił radny.

W programie artystycznym wystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Dębowcu: Barbara Branny z piosenką "To nasza Ojczyzna", Kamila Szczurek z wierszem "Piękna jest nasza ziemia" oraz Martyna Polak z wierszem "Jest takie miejsce."

Nie zabrakło także symboli narodowych, zebrani otrzymali biało-czerwone flagi, a w niebo podczas trzeciomajowych uroczystości poszybowały balony w barwach narodowych.

W takim dniu nie mogło oczywiście zabraknąć patriotycznych pieśni w wykonaniu Orkiestry Dętej z Pogwizdowa.

Na zakończenie uroczystości, w tym ważnym dla Polski dniu, udaliśmy się do miejsca dla nas szczególnego ważnego - pod pomnik Cichociemnych, gdzie władze gminy złożyły kwiaty, przy dźwiękach Hymnu Cichociemnych.

Po uroczystości zebrani mogli skorzystać z dobrodziejstw przygotowanych przez KGW z Dębowca. Pyszna domowa buchta z prawdziwym, domowym masełkiem, pyszne kołacze, babki czy serniki to specjały z których słyną dębowieckie gospodynie.

Nie zabrakło również prawdziwej, wojskowej grochówki.

Wszystkim zaangażowanym serdecznie dziękujemy za pomoc i wsparcie tegorocznych obchodów.