Centrum Kultury Gminy Dębowiec

Aktualności

a A A+
(2016-12-12 14:12:49)

Dzień Seniora


W kalendarzu znajdują się co najmniej 3 daty, które mogą stanowić okazję do celebrowania i obchodów dojrzałego i starszego wieku. 1 października obchodzimy ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, 15 czerwca zaś Światowy Dzień Praw Osób Starszych, a 14 listopada przypada Światowy Dzień Seniora. 

 

W sobotę 10 grudnia najstarsi mieszkańcy naszej gminy zebrali się w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Dębowcu  by właśnie tego dnia celebrować obchody Dnia Seniora. Spotkania te mają wieloletnią tradycję w naszej gminie, odbywają się od 1976 roku. Są wspaniałą okazją by osoby starsze mogły wyjść z domu, spotkać się ze swymi przyjaciółmi, porozmawiać w życzliwej atmosferze przy kawie i herbacie.

Zebranych przywitała dyrektor ośrodka Pani Karina Bogusz, życząc seniorom by kolejnym latom i dniom towarzyszyło zdrowie, szacunek bliskich oraz zasłużona i czuła opieka. Życzenia naszym drogim seniorom złożył także Wójt Gminy Dębowiec – Tomasz Branny, który skierował do zebranych ciepłe słowa, docenił on pracę zebranych na rzecz rodzin i społeczności lokalnej oraz ich zaangażowanie w życie społeczne. Serdeczne słowa do seniorów skierował również Przewodniczący Komisji Kultury Gminy Dębowiec Pan Bronisław Brudny oraz Przewodniczący Rady Gminy Pan Marian Matejczuk. W spotkaniu uczestniczyła również dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Pani Łucja Stolpa, która również skierowała serdeczne życzenia przybyłym na spotkanie seniorom.  Na spotkaniu obecnych było ok. 120 osób z terenu naszej gminy. Wielu uczestników przekroczyło 80-ty rok życia. Najstarsi seniorzy zostali wyróżnieni upominkami ufundowanymi przez Gminę Dębowiec. Dla pozostałych uczestników organizatorzy przygotowali również drobne upominki.
Po przemówieniach nadszedł czas na artystyczne występy dzieci ze Szkoły Podstawowej z Dębowca, które pod okiem Pani Renaty Wojnar przygotowały przedstawienie o tematyce nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Dzieci swoimi wierszykami oraz piosenkami wprowadziły nas wszystkich w świąteczny nastrój. Po ich występie na scenie pojawiła się Pani Justyna Lewandowska, która przygotowała dla naszych seniorów pastorałki oraz kolędy. Wspólne śpiewanie kolęd z naszym gościem sprawiło, że atmosfera stała się jeszcze bardziej świąteczna. Program artystyczny zakończył występ chóru „Albatesso” pod batutą Pana Dawida Dudy.
Chór Albatesso jest kameralnym zespołem śpiewaczy założonym w 2001 r. Zespół wykonuje dzieła muzyki dawnej oraz współczesnej, a także kolędy, które podkreśliły świąteczny klimat tego spotkania.

Sobotnie spotkanie stało się też dobrą okazją by porozmawiać o bezpieczeństwie. Aspirant sztabowy Pan Grzegorz Hanzel z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie przeprowadził krótką prelekcję o konieczności stosowania odblasków. Podczas wykładu zwrócono szczególna uwagę na bezpieczeństwo pieszych podczas przechodzenia przez jezdnię na przejściach dla pieszych oraz w rejonie skrzyżowań. Podkreślono, iż osoby starsze i ich zachowanie na drogach ma ogromny wpływ na kształtowanie w młodym pokoleniu bezpiecznych postaw. Na zakończenie spotkania, każdy uczestnik wykładu mógł zabrać ze sobą odblask.


Organizatorzy dziękują Kołu Gospodyń Wiejskich z Dębowca za pomoc w organizacji imprezy. Mamy nadzieję, że za rok spotkamy się wszyscy w dobrych humorach i w dobrym zdrowiu.